Mateřidouška - soukromá česká a anglická školka pro děti 2,5 - 7 let

Časopis

TIŠTĚNÝ VÝTISK ČASOPISU JE  VYZDOBEN KRESBAMI DĚTÍ, KTERÉ NEJSOU SOUČÁSTÍ ELEKTRONICKÉ VERZE. 

*** Občasník Mateřídoušky ***

Mateřídouška

 

Ročník 20                                                                     Číslo 1

 

PODZIM JE TU

 

Podzim je tu,

má se k světu,

barvičkami čaruje,

žlutou, hnědou i červenou,

na lístečky maluje.

 

Podzim je tu, 

má se k světu,

rozdováděl barvičky,

nacákal je všude kolem,

nabarvil i lavičky.

 

Vážení rodiče, milé děti!

      Vítáme Vás na stránkách „Občasníku“ naší mateřské školy. Doufáme, že si najdete společnou chvilku a přečtete si, co jsme společně prožili a na co se můžeme těšit. 

Přejeme Vám pěkné podzimní počteníčko!

 

Co jsme prožili

   

    Tento školní rok jsme začínali s přáním, že už nebudeme “omezováni” tím nepříjemným koronavirem, tak jako na jaře a budeme se konečně moci vypravit na tolik oblíbené výlety, třeba do obory do Kohoutovic, do Maloměřic nebo do Soběšic na rozhlednu a na Panskou líchu tak, jak jsme tomu byli zvyklí dříve. To se nám však nevyplnilo a díky různým omezením, jsme se nemohli zúčastnit akcí, na které jsme se moc těšili. Plánován byl např. výlet na farmu v Zašovicích nebo 2 představení v divadle Polárka - “František z Kaštanu a Anička ze Slunečnic” a také pohádka “Slon a mravenec”. Lekce Malé technické univerzity (pro předškoláky), které se měly pravidelně konat už od listopadu, budou zahájeny v “pozdějším termínu” - pravděpodobně v lednu. Bohužel nebylo možné ani uskutečnit oblíbené podzimní tvoření společně s rodiči a nebudou se ani konat vánoční besídky. 

My jsme však nezoufali a alespoň jsme se vydávali na různá místa v okolí, které sice mnozí z nás již dobře znali, ale vždy jsme si naše výpravy dokázali zpestřit nějakou hrou nebo pozorováním tak, abychom si to všichni užili.

     Naši nejmladší Broučci v září přivítali  nejvíce nových dětí. Ale i když většina z nich přišla do školky poprvé, všichni si na novou školičku brzy zvykli a i ti, kterým se ze začátku stýskalo po mamince záhy zjistili, že se ve školce pořád něco děje a že je to velká zábava, při které se toho mohou mnoho naučit. Nejdříve se seznamovali s pravidly, která ve školce máme. Na jejich “pilování” neustále pracují za pomoci p. uč. a  také chůvy, která pomáhá především těm “nejmladším broučínkům”. Také se učí sami oblékat, chystat si svačinku, uklidit po obědě, … no je toho spousta a každým dnem jim to jde lépe a lépe. A i když jsou Broučci ve školce nejmladší, pořád se u nich něco děje - cvičí, zpívají, tvoří …. Během svého tvoření se seznámili s mnoha výtvarnými technikami a materiály - třeba si vyzkoušeli frotáž kůry stromů na školní zahradě, tvořili z přírodnin, které si také společně nasbírali nebo za pomoci křídy a klovatiny vytvářeli “kouzelné obrázky”. Starší, ale i někteří mladší Broučci, 

se vypravili do Otevřené zahrady. Mezi záhony poznávali plody podzimní úrody. Ve školce pak všichni pojmenovávali různé druhy ovoce i zeleniny, poskládali si z nich panenku Zeleninku, zahráli si pohádku O veliké řepě, ochutnávali a předvedli se také jako zdatní kuchaři. Společně si připravili ovocný nebo mrkvový salát, pečené bramborové lupínky, křížaly z jablíček, která si nasbírali na zahradě nebo zdravá jablíčková lízátka - no to byla mňamka! 

    Začali také poznávat okolí a učit se, jaká pravidla platí na vycházce nebo při přecházení silnice. Rádi chodí na vycházky do parku pod Špilberkem, odkud je krásný výhled na město Brno. 

Během pozorování podzimní přírody se zde naučili rozlišovat jehličnaté a listnaté stromy a do školky si s sebou vždy odnášeli spoustu přírodnin - barevných listů, kaštanů, klacíků, šišek, které potom využili ke tvoření mandal nebo ježečků. 

S přírodninami si Broučci hrají i na školní zahradě, kde tvoří obrázky z listů a klacíků nebo se učí házet šiškami na cíl.

 

     Sluníčka začala nový školní rok v nové třídě. Většina z nich už do školky dříve chodila, a tak se téměř všechny děti dobře znaly. Přivítala pouze 2 nové holčičky - Adinku a Amálku, a také novou p. uč. Eriku, ale i ty se se “starými” Sluníčky brzy sžily. 

Po tom, co si všichni společně zopakovali pravidla, vydávali se do okolí školky - na Kraví horu, Špilberk, do Lužánek, na Šelepku …. 

Velmi si oblíbili hru “Na ježka” nebo “Veverky Čiperky”, během které se nejen báječně bavili, ale také si procvičili počítání nebo barvičky. 

Ze svých výprav si průběžně přinášeli různé druhy přírodnin, ze kterých tvořili ježky, skřítky Podzimníčky nebo zvířátka z kaštanů a plastelíny.  

Sluníčka si také velmi užila tematickou část “Přivoním a ochutnám”, během které poznávala nejen ovoce a zeleninu všemi smysly, ale také bylinky např. levanduli, oregáno nebo rozmarýn. 

Seznámila se také s tím, co to je a jak funguje aroma difuzér a velmi si užívala relaxaci za různých druhů vůní - eukalyptu, vanilky, citrusových plodů, … no, každý si našel tu svoji oblíbenou. 

Z ovoce si vyrobila ovocný salát a zeleninu pak využila pro pečení. 

Začala tím nejjednodušším - pečenými bramborovými lupínky, pak si vyzkoušela dýňové brownies a nakonec se pustila do muffinů z červené řepy, které byly slazené sušenými datlemi. 

Na všech těchto zdravých dobrotách si všichni mooooc pochutnali a už se těší, až si upečou chlebíčky ze žitného kvásku, který si společně založili a poctivě ho pravidelně “krmí”. 

V rámci tematické části “Mám se rád/a”

se věnovali sebehodnocení. 

Děti přemýšlely o tom, co se jim na sobě líbí, co se jim daří … prostě za co by se rády pochválily. 

No, nevěřili byste, jak to bylo pro některé děti těžké! Nakonec to však všichni úspěšně zvládli a dokázali pochválit nejen sebe, ale i třeba kamaráda.

 

    Květinky v září přivítaly samé “nové děti”, které do školky buď ještě nikdy nechodily nebo přišly do Květinek z české třídy či jiné školky. S novou třídou začaly pracovat i nové p. uč. - Petra a Markétka, ale také p. uč. Terezka nebo Kristen, které v Květinkách pracovaly už v loňském roce a děti, které navštěvovaly Mateřídoušku je již dobře znaly. 

A protože se setkala spousta nových kamarádů, museli se také všichni seznámit se školkou a jejími pravidly. A nejen to! Začali se seznamovat i s úplně “cizím” jazykem - angličtinou. Všechno to však úspěšně zvládli a už si zvykli, že se prostě ve školce mluví anglicky. 

Postupně se vydávali do okolí školky a učili se, jaká pravidla platí na vycházce. Užívali si třeba hry na Obilním trhu nebo procházky v parku pod Špilberkem. Starší Květinky se také připojovaly na delší vycházky k Motýlkům, aby mohly “prozkoumat” vzdálenější okolí školky - tam, kde by to bylo pro “mladší Květinky” příliš daleko.  

U Květinek si děti velmi oblíbily zpívání a tvoření. Písničky si “odnášejí domů”, a tak i rodiče se podivují, jaké mají doma “malé zpěváčky”. 

Během tvoření se učí, jak pracovat s barvami, seznamují se z různými výtvarnými technikami nebo jak zvládnout stříhání a správně držet nůžky. Výtvarné činnosti je opravdu moc baví, a tak třídu i šatnu zdobí neustále nové obrázky, které jsou vždy “k tématu”, kterému se Květinky zrovna věnují. 

Ať už to jsou “Flowers”, “Clothes”, “Germs”  nebo “Pumpkins”, děti si vždy tvoření velmi užívají.

Společně se také pustily do pečení a z jablíček, která si nasbíraly na zahradě, si upekly vynikající jablečný koláč - “Apple crisp”. Všichni si na něm mooooc pochutnali!

 

     Motýlci se letos “spojili s loňskými Květinkami” a společně si užívají “nový prostor” ve velké třídě. Noví Motýlci se také seznámili se svými zvířecími kamarády - africkými šneky Maxíkem a Rose, o které se všichni společně starají. Po tom, co si zopakovali pravidla, která už všichni dobře znali, mohli se rovnou vydat do okolí a užít si vycházky na Kraví horu, do Lužánek, Björnsonova či Tyršova sadu nebo na Špilberk. Tam se vydali po stopách Zlobra ze Špilberku. Během této výpravy na ně čekalo několik úkolů, které jim zanechal sám Zlobr. Po jejich splnění Zlobra ze Špilberku nakonec našli a vzali ho s sebou do školky. 

V rámci projektu “All about me”, během kterého se vzájemně ještě více poznali, zjistili např. jak jsou velcí, co kdo má rád nebo se seznámili s některými členy domácností svých kamarádů - třeba s křečkem Kulíškem nebo “křečicí” Emou. 

Ze svých výprav do přírody si přinášeli spoustu přírodnin, které pak využili ke tvoření. Nejen, že si vyrobili zvířátka z kaštanů, ale také využili kaštany k masáži nohou v ”masážní vaničce”.  A jaké to bylo překvapení, když z nasbíraných žaludů začali vylézat červíci! To byla událost! Červíky pak společně počítali, pozorovali, a tak jak postupně vylézali, je pak posílali “na přilepšenou” křečkovi Kulíškovi, který měl z takové “výživné” svačinky ohromnou radost.

V rámci tematické části „Smell it and taste it“ poznávali různé druhy ovoce a zeleniny a také si vyrobili přímo „mňamózní“ ovocný salát. Aby si připravili vitamínovou bombu na zimu, pustili se do nakládání zelí. Za dodržení “přísných hygienických podmínek”☺, 

zelí poctivě šlapali, zrovna tak, jak se to dělávalo dříve. Potom si udělali pokus, aby zjistili, jestli dokáže červená řepa proměnit bílé zelí na zelí červené. 

A co myslíte? - Dokáže!

     A protože se ukázalo, že musíme být na bacily připravení, tak si Motýlci povídali o tom, jak se v této době nejlépe ochránit, protože ... “BACILŮ SE NEBOJÍME”! 

A aby si všichni dobře pamatovali, že je potřeba si ruce pořádně umývat mýdlem, udělali si pokus, během kterého si vytvořili "bacily ze skořice". A nevěřili byste, jak ty "bacily" vůbec nešly bez mýdla z rukou smýt! 

Také si zasadili rýmovník, který jim krásně voní po celé třídě a chrání je před rýmou.

Pro doplnění tolik potřebných vitamínů si připravili ovocné smoothie a to hned ve 3 různých variantách, kde si každý našel “tu svoji oblíbenou”.

 

     Nejstarší děti z Mateřídoušky se také zúčastnily edukačních programů  “Dědek řepu zasadil" a “Moštování” v Otevřené zahradě. 

Tam se seznámily nejen s různými plodinami, které se sklízí na podzim, ale také jak se suší bylinky v “solární” sušičce nebo s různými domácími zvířaty. Z těsta si připravily chlebíky, které si pak upekly ve venkovní kamenné peci - to byla dobrota! 

Zapojily se i do moštování, během kterého zjistily, že na přípravu lahodného moštu z jablíček je potřeba opravdu “ohromná síla” a dá to hodně práce. 

Ale výsledek stojí za to!

 

     Během podzimních her na školní zahradě si také všechny děti užily sbírání oříšků nebo hrabání listí, s jehož úklidem zdatně pomáhaly … a že to byly hromady! 

Všichni se také podíleli na sbírání jablíček, které si pak děti ze všech tříd za asistence p. uč. nakrájely a předaly p. kuchařce, která z nich připravila úžasný jablíčkový kompot, na kterém si děti z celé školky při obědě moc pochutnaly.

 

    No a i když jsme toho měli opravdu hodně, samozřejmě jsme nemohli zapomenout na naši Lipěnku. 

Na svatého Martina jsme se sešli na Obilním trhu a uložili jsme ji k    

                       „zimnímu spánku“. 

I když letos trošku netradičně, protože jsme se tam nesetkali s našimi kamarády z Jaselské. Pro Lipěnku jsme si připravili nejen básničky a písničky, ale také dárečky. Broučci jí zazpívali o svatém Martinovi a přinesli jí dráčky, které vyrobili z ruliček od toaletního papíru. Přímo na kmen naší Lipěnky vytvořili z domácí plastelíny a přírodnin obličej podzimní víly. Sluníčka jí zazpívala o deštíku, který jí dodává vláhu a přinesla skřítka Podzimníčka, aby ji celou zimu opatroval.  Květinky a Motýlci jí zazpívali písničku “Autumn time is here”, která byla o tom, jak ty “její” lístečky postupně mění barvy a opadávají. Květinky jí vyrobily dýně a také ptáčky, aby jí během zimy pěkně prozpěvovali a Motýlci sluníčko, které mělo ukryto v každém ze svých paprsků jedno přáníčko. 

S krásně ozdobenou Lipěnkou jsme se před zimou rozloučili pohlazením a také ”její” písničkou: 

„ Na stejné Zemi co my,

žijí tu s námi stromy,

mlčí a hledí si svého,

listíčka zeleného.

Lípa, lípa, lipěnka,

ta bývá široká i tenká,

ať vyrosteš až k nebíčku,

zpíváme ti písničku!” 

 

A i když se letos bohužel nemohly konat podzimní dílničky s rodiči a další tradiční akce, na které jsou děti i rodiče v Mateřídoušce zvyklí, i přesto si ten letošní podzim plný “mimořádných opatření”,  užíváme.☺

      

PŘEDŠKOLNÍ  PŘÍPRAVA

Ve všech třídách cíleně pracujeme s předškoláky, abychom jim co nejvíce usnadnili jejich budoucí nástup do základní školy. Každý týden pro ně p. učitelky připravují 5 úkolů, pracovních listů, které rozvíjejí a procvičují jejich schopnosti a dovednosti.

Záleží jen na dětech, kdy a v jakém pořadí si jednotlivé úkoly splní. Podmínkou však je, že jsou všechny úkoly vypracovány do konce daného týdne.  Rozvíjíme tak jejich samostatnost, vytrvalost, smysl pro odpovědnost, plánování, …

Od začátku listopadu navíc každý týden, během dopoledne, probíhá "systematická předškolní příprava", která je určena pouze dětem s povinným předškolním vzděláváním. Tato příprava vychází z  principů a postupů „Edukativně stimulačních skupin“, které pro děti předškolního věku vytvořily speciální pedagožky Mgr. Jiřina Bednářová a PhDr. Vlasta Šmardová. 

Jednotlivé lekce jsou složeny tak, aby zahrnovaly všechny oblasti rozvoje dítěte: 

- motorika, grafomotorika

- zrakové vnímání a paměť

- sluchové vnímání a paměť

- řeč, myšlení

- prostorová, pravolevá orientace, orientace v čase

- základní předmatematické představy

- předčtenářská gramotnost

Výuka je obohacena o práci s interaktivní tabulí, která děti velmi baví a pozitivně je motivuje. Naším společným cílem je co nejlépe připravit děti na vstup do ZŠ a do

„velkého světa“ ☺.

 

Na co se těšíme

     No přece…na VÁNOCE,

ale ještě než k nám přijde Ježíšek, čeká nás několik akcí.

 

V pátek 4.12. nás ve školce čeká  Čertovsko - andělský den.

Děti, které se chtějí stát čertíky nebo andílky si rodiče v šatně převléknou do „čertovského“ nebo „andělského“ - stačí vhodně zvolená barva oblečení, růžky, křídla, apod. 

Všichni se pak společně budeme těšit na MIKULÁŠSKOU NADÍLKU, ale také, jako již každoročně, na pohádku v podání „divadelního spolku“ našich paní učitelek, tentokrát to bude ta “O CHYTRÉ PRINCEZNĚ”.

 

Ve třídě si společně nazdobíme stromeček a budeme se těšit na VÁNOČNÍ NADÍLKU, která proběhne v pondělí 14.12. 

Už teď přemýšlíme, copak asi najdeme pod vánočním stromečkem. 

 

No a když rozbalíme všechny dárečky ve školce, užijeme si ”Vánoční prázdniny”, které budou  v době od 23.12. do 1.1. 2021.

Znovu se uvidíme v pondělí 4.1. 2021.

Na dny 21.12. a 22.12. budeme, z provozních důvodů, zjišťovat zájem rodičů o docházku dětí.

 

Přejeme Vám krásné a pohodové Vánoce, hodně štěstí a zdraví v novém roce!

Kolektiv Mateřídoušky

 

Čemu jsme se zasmáli

 

☺ Ve třídě probíhá oslava narozenin, děti pijí dětský šampus a chlapeček hlásí p. učitelce: “Mě ten šampón štípe do pusy!”

 

☺ Holčička se svěřuje paní učitelce: „Paní učitelko, já Vás mám ráda na celým světě!“

 

☺ K obědu mají děti bramborové šišky sypané mákem. Chlapeček se podívá na posypku (mák), ochutná a oznámí p. uč.: “Paní učitelko, mě nechutná ten sůl!”

 

☺ Paní učitelka říká druhé paní učitelce: “Ty jsi hodná.” - A chlapeček konstatuje: “Každá paní učitelka je hodná.”

 

☺ Ve třídě se tříletá holčička snaží uklidnit děti, které jsou moc hlučné, ale vůbec se jí to nedaří. Přijde tedy za p. uč. a povídá: „Já už na to nemám nervy. Řekni jim to sama!“ 

 

☺ Paní učitelka se ptá při obědě holčičky: “Copak to máš na stole vedle toho talíře?” - “Brambory” odpoví holčička. - “No, to vidím … ale co tam dělají?” zeptá se p. uč. a holčička odpoví: “Jdou na procházku”.

 

☺ Holčička volá na paní učitelku: “Paní učitelko, pojďte mi prosím tady pomoct zavázat boty … a já vám zatím povím, jak se stát babičkou …”

                   

☺ Chlapeček se ptá paní učitelky: 

“Paní učitelko, budete tu s náma i zítra? - “No, ano, budu.” odpoví p. uč. 

- “A za týden?” 

- “Taky.” 

- “A za měsíc?”

- “Samozřejmě, pročpak?”

- “Ale … neměla byste taky někdy chodit do práce?”

 ?

 
 

Mateřídouška obdržela účelovou neinvestiční dotaci z rozpočtu města Brna ve výši 156.800,-Kč jako minimalizaci dopadů epidemie COVID-19.
 

Naše školka spolupracuje s Mensou
 
Home | Aktuality | Akce školky | Fotogalerie | Kontakty
 
 
© 2020 MATEŘÍDOUŠKA - soukromá mateřská škola s.r.o. | Created by FABRICA.cz