Mateřidouška - soukromá česká a anglická školka pro děti 2,5 - 7 let

Časopis

TIŠTĚNÝ VÝTISK ČASOPISU JE  VYZDOBEN KRESBAMI DĚTÍ, KTERÉ NEJSOU SOUČÁSTÍ ELEKTRONICKÉ VERZE. Ročník 19                                                                      Číslo 2


AŽ SE JARO NARODÍ …

 

1/ Malinká semínka v zemi tiše spí,

čekáme, čekáme, až se probudí.

Sluníčko je hýčká, snad otevřou víčka.

Vystrčí lupínky, jaro se narodí ....

 

2/ Ptáci se vrátili, měli dlouhý let,

tóny do zobáčků, naladili hned.

Včelkám dali zprávu, na kytiček šťávu,

těšte se, těšte se, bude sladký med!

 

Vážení rodiče, milé děti,

opět Vás vítáme na stránkách „Občasníku“ Mateřídoušky. Doufáme, že si najdete společnou chvilku, abyste si přečetli, co jsme společně prožili a na co se můžeme těšit.  Prosíme také o přečtení informací v „Infokoutku zřizovatele školy“. 

Přejeme Vám pěkné „jarní“ počteníčko!

Co jsme prožili

     Po tom, co jsme uložili naši Lipěnku k zimnímu spánku, navštívili koncem listopadu všichni předškoláci Soukromou základní školu Janouškova. Nejen, že si vyzkoušeli, jak se sedí ve školních lavicích, ale také to, jak zvládnou plnit “školní úkoly”. Děti z anglických tříd se také vypravily na Anglickou ZŠ Mendlovo náměstí. 

         Během “čekání na Ježíška” jsme v prosinci zažili spoustu věcí. 

Na “Čertovsko- andělský den” se ze všech stali čertíci i andílci, kteří si užívali spoustu her v improvizovaném peklu a nebi, které si společně postavili ve všech třídách. Divadelní spolek p. uč. si pro děti připravil pohádku

             “Čertovská škola”, během které byly do děje “zapojeny” i děti. Ty třeba pomáhaly čertům házet brambory do kotle. Všichni společně si pak procvičili jazýčky (trénovali logopedii) a nebo ochutnali kysané zelí, aby měli ten správný čertovský škleb. Naučili se také písničku “Budliky, budliky, my jsme čerti z pekla”, kterou si pak ještě dlouho zpívali. 

V průběhu adventu jsme si ve všech třídách povídali o zvycích a tradicích, které nás během tohoto krásného období provází a mnohé z nich jsme si i vyzkoušeli. 

Vyráběli jsme lodičky ze skořápek ořechů, rozkrajovali jablíčka a hledali hvězdičku. Některé holky házely dokonce i pantoflem. Moc jsme si také užili představení v divadle Radost “Jak Pejsek a Kočička chystali Vánoce”

     Motýlci s Květinkami se vydali do centra města, aby se podívali na dřevěný betlém na Dominikánském náměstí nebo na vánoční strom na náměstí Svobody. Sluníčka se vydala obdivovat slaměný betlém na Moravském náměstí nebo navštívila kostel sv. Jakuba. 

Ve všech třídách také proběhly vánoční besídky, během kterých děti svým rodičům ukázaly, co vše se ve školce od září naučily. U Broučků měli dokonce toto vystoupení spojené s vánoční dílnou, během které si “malí Broučci” společně s rodiči upekli třeba “vánoční štrúdl” nebo si vyrobili vánoční stromeček a také andělíčka se jmelím. 

…. a čekali jsme na Ježíška…. (a taky na sníh). Ježíška jsme dočkali, sněhu ale ne. 
 

     A tak jsme letos ani nevytáhli lopaty, na kterých se každoročně proháníme z kopce dolů … tak snad “to vyjde” příští rok. 

     A i když byl nedostatek sněhu, tak si Broučci poradili a využili alespoň námrazu. Otiskovali do ní ruce i nohy a pozorovali, jak pod jejich dotekem taje. Starali se také o ptáčky. Aby je měli čím nakrmit, vydali se do nedalekého zverimexu, kde koupili semínka a ptačí zob. Ptáčkům vyrobili krmítka z ruliček od toaletního papíru, které namazali burákovým máslem a posypali semínky. To si ptáčci pochutnali!

Bramborovými tiskátky si vytvořili různé druhy stop zvířat a naučili se je rozeznávat- co je  tlapa, kopýtko nebo kterou stopu udělal ptáček. A protože je u Broučků mnoho mladších dětí, zapojují se většinou do kolektivních prací- společně malují a vyrábí spoustu krásných věcí nebo také dramatizují různé pohádky. Ta poslední- “O třech prasátkách” měla velký úspěch. Mimo jiné také kvůli domu, že si děti vyrobily vlastní loutky prasátek.

Během zimy také pilně trénovali oblékání a začali postupně prozkoumávat okolí školky.

Jejich první “velký výlet” byl trolejbusem do Lužánek, kde pozorovali ptáčky a hledali krmítka. Také si povídali o lidském těle. Inspirací jim byla p. uč. Zuzka, která jim přišla ukázat ruku v sádře. Od té doby se to u Broučků hemžilo samými doktory a sestřičkami. Děti zkoumaly rentgenové snímky nebo sestavovaly kostru. Také si povídali o tom, jak předcházet nemoci  nebo trénovali správné používání kapesníku. Moc je také bavila pohádka “Doktora se nebojíme”, ve které vystupovala různá zvířátka. A tak u Broučků vznikla improvizovaná nemocnice pro zvířátka a z doktorů byli rázem veterináři. 

Během tematické části věnované profesím si hráli na hasiče, policisty nebo také popeláře, kteří se učili třídit odpad. Jako zahradníci si vyzkoušeli “rychlení jarní zeleniny” nebo si zaseli řeřichu, kterou si děti potom samy stříhaly a sypaly na chleba s pomazánkou. To byla dobrota!☺

Také společně “napsali” dopis a vydali se na poštu, aby si ho poslali do školky. A tipovali, jak dlouho bude trvat než ho pošťák doručí do schránky.

 

     Sluníčka navštívila výstavu exotického ptactva v Botanické zahradě, během které mohla obdivovat různé druhy papoušků. Vydala se také na ekostezku do Čertovy rokle, kde měla několik zastávek s úkoly. A tak si děti procvičily vše, co ví o stromech, houbách nebo broucích. Hledaly stromy podle obrázků, porovnávaly jejich výšku, tvar koruny nebo se je snažily poznat hmatem podle typu kůry. Ve třídě se pak všichni nadšeně pustili do pokusů s vodou. Pozorovali různá skupenství vody- od vody zmrzlé, která tála až po její odpařování. Moc si také užili práci s barvami, kdy je míchali a vytvářeli krásná “umělecká díla”. Během celého zimního období mysleli také na ptáčky. Sypali jim do krmítka zobání a pozorovali, jak si ptáčci na něm pochutnávají. Na základě tohoto prožitku si vyrobili krmítka z dýhy, samozřejmě i s ptáčky.

     V rámci “zdravého životního stylu” cvičili na relaxačních míčích nebo se vydali do obchodu na nákup ovoce a zeleniny. Společně si pak připravili ovocný salát nebo budapešťskou pomazánku.

Během vycházek do okolí MŠ poznávají různé ulice a už teď ví, po jakých známých osobnostech jsou některé pojmenované. Navštívili také výstavu korunovačních klenotů v Letohrádku Mitrovských, kde obdivovali nejen žezlo nebo korunu, ale také krásné “princeznovské” šaty nebo husitské zbraně.

     Společně s Motýlky se také zúčastnili preventivního programu “Děti bez úrazu” v Dětské nemocnici. Tam se dozvěděli nejen o tom, jak funguje naše tělo, ale i jak se chovat, aby ho co nejlépe ochránili. 

     Motýlci měli největší zážitek ze sádrovny, kde si p. uč. nechala "na přání dětí" zasádrovat ruku. Sádru si potom, i s p. učitelkou (samozřejmě), přivezli do školky a hojně ji využívají během svých her na doktory. Téma “My body” je tak chytlo, že skládali kostru z jednotlivých kostí těla nebo umisťovali orgány na správné místo v těle. Vyrobili si i vlastní "model" lidského těla, který pojmenovali Ivuška (podle jeho předlohy☺).   Navštívili také lékárnu, kde si “dovybavili” školní lékárničku dezinfekcí a náplastmi. Během návštěvy oční optiky si vyzkoušeli, jestli jejich očka dobře vidí. Během zimního období také chodili na vycházky, pozorovali ptáčky, veverky a také změny v přírodě, které s sebou zima přináší. Na Špilberku navštívili výstavu obrazů “Hajundija, zem za zavřenýma očima”, během které hledali různá roční období nebo si

představovali, jak by ta jejich “vysněná země” vypadala. Během tematické části věnované povolání, se vydali na exkurzi to kadeřnictví. Tam si vyzkoušeli jak se natáčí vlasy na natáčky, jak se dělá melír nebo jak se holí holicím strojkem pro pány. Největším zážitkem však byl “obří” sušák na vlasy. Zúčastnili se také vzdělávacího programu “Protože práce šlechtí” v Technickém muzeu, kde si prošli kromě jiných expozic také “uličku řemesel”. Tam si v místní “hospodě” poslechli jak hraje orchestrion a někteří si dokonce i zatancovali. Ve školce se pak z Motýlků stali kuchaři, pekaři nebo i servírky a společně si upekli bulky z Cottage sýru a pšeničné celozrnné mouky, kterou si sami namleli na mlýnku na obilí. Zahráli si také třeba na detektivy nebo novináře, kteří dělali rozhovory z různými zaměstnanci školky.

     Květinky chodily během zimního období stále na delší a delší vycházky (většinou společně s Motýlky). Během těchto vycházek si děti zdokonalovaly nejen svoji fyzickou zdatnost, ale také pozorovaly všechny změny, které s sebou zimní období přináší. Na vycházkách do Lužánek, na Špilberk nebo na Kraví horu pozorovaly ptáčky, veverky nebo hledaly ptačí budky.

V rámci tematické části věnované zdraví Květinky navštívily lékárnu, kde si koupily dětské vitámíny, a také bylinkový čaj, aby posílily svoji imunitu. Zasely si řeřichu, vyrobily si květinky ze zeleniny, kterou napichovaly na špejle.  Na nich si pak všichni společně pochutnali. Velmi oblíbenou se také stala hra na lékaře a nemocnici nebo na lékárnu. Ale nejen to! Navštívili také řeznictví, květinářství, cukrárnu nebo knihkupectví. Hráli si na hasiče, kuchaře nebo kadeřníky. Jako stavitelé stavěli domy z velkých kostek nebo si zdokonalovali svoji jemnou motoriku během hry na instalatéry, když si zkoušeli práci se šroubky.

     Během představení divadla Koráb „Jak rytíř s rýmou zatočil“ jsme si všichni připomenuli zásady prevence zdraví a také to, jak se chovat, když jsme nemocní. 

        .... No a pak už nás čekala zábava!!! 

     Všichni jsme se vrhli do příprav na  

                oslavu MASOPUSTU. 

Děti si začaly vyrábět masky a podílet se na výzdobě tříd, kdy společně tvořily papírové řetězy, klauny, věšely lampionky a balónky. 

Samotná oslava Masopustu probíhala jako již tradičně ve všech třídách. Nejdříve jsme se seznámili s tradicemi Masopustu, vysvětlili si pojmy jako „zabijačka“ nebo „popeleční středa“. Následovala příprava masopustní hostiny. Děti, samozřejmě pod dohledem p.uč.,  perfektně nakrájely na plátky jelítka i jitrničky. Potom je oloupaly a společně s ostatními dobrotami naservírovaly na talířky. A začalo hodování! Děti měly možnost, někdy i poprvé, ochutnat nejen jitrnice a jelita, ale i škvarky, tlačenku nebo kysané zelí.  Potom se všichni vydali ve vlastnoručně vyrobených maskách na “masopustní průvod”. A tak byla celá školka plná pejsků, kočiček, medvídků nebo dokonce i Spidermanů.

     Všichni jsme se pak sešli na „masopustním reji“ u Broučků, kde jsme si zazpívali a zatancovali. Dokonce jsme si jedním tancem i procvičili, jak se pere, máchá a věší prádlo ☺.

Oslavu jsme si moc užili a s chutí jsme k obědu snědli vdolečky, které přece o  Masopustu nesmí chybět! 

    V březnu na nás čekalo také hudební představení- pohádka

              “O dvanácti měsíčkách”

 v podání divadelního spolku p. uč. Do představení byly zapojeny i děti ze třídy Motýlků, které p. uč. vypomohly a ujaly se rolí “Měsíců”. Představení mělo takový úspěch, že děti po skončení volaly: “Ještě jednou! Ještě jednou!” … tak třeba zase někdy příště ☺.

Na co se těšíme


          No přece…na ŠKOLU V PŘÍRODĚ,

   ale než se začneme balit k odjezdu, čeká nás ještě několik akcí ……..

 

      Ve středu 25.3. v 11 hod. se všichni sejdeme u naší Lipěnky na Obilním trhu, probudíme ji  ze „zimního spánku“ a přivítáme společně jaro.

 

     V pondělí 30.3. se děti zúčastní vzdělávacího programu “Zdravá 5”, během kterého se určitě dozví mnoho zajímavého o zdravém stravování.

 

     Budeme rádi, když se všichni, jako každoročně, sejdeme na

 

                          dílnách JARNÍHO TVOŘENÍ,

jejichž plánované termíny jsme museli vzhledem k současné situaci odložit.

O náhradních termínech Vás budeme včas informovat.

    Jako již každoročně proběhne v Mateřídoušce v týdnu před Velikonocemi, tj.               

 6.4. - 9.4. - BAREVNÝ TÝDEN s mottem:

                               „ŠKOLKA PLNÁ BARVIČEK

                                          JE JAK KOŠÍK PLNÝ VAJÍČEK“,

  kdy je každý den týdne ve znamení jiné barvy. 

                                             Postačí tričko nebo jiná část oblečení dané barvy ☺.

 Pondělí- modrá

              Úterý- žlutá

                         Středa- červená

                                     Čtvrtek- zelená 

 

  Připomínáme, že na „Velký pátek“, tj. 10.4. je státní svátek a MŠ je uzavřena.

     V pondělí 6.4. máme objednáno v divadle Radost divadelní představení

                                                 “Kluk z plakátu”.

Zda se představení uskuteční či ne, záleží na vývoji “preventivních opatření”- budeme Vás informovat.   

     V úterý 14.4. se předškoláci vydají na výlet na farmu v Zašovicích, kde je pro ně připraven vzdělávací program “Malý farmář”

   

 V pondělí 20.4. se děti zúčastní programu

                                                 “Vodník Jezerníček vypravuje” v lesní škole Jezírko.

 

     V pondělí 11.5. je pro ně připraven program

                                                          “Návštěva ve včelím úle” tamtéž.

Které třídy/děti se výše zmíněných programů v Jezírku zúčastní, bude upřesněno.

 

                             Na ŠKOLU V PŘÍRODĚ se letos vypravíme do krásné přírody Českomoravské vrchoviny,

                                     penzion Solitary, Milovy, a to v termínu 25.5. - 30.5.  

 

Čemu jsme se zasmáli

☺ Maminka jedné holčičky čeká miminko (má velké bříško) a holčička se ptá p. uč.: "Paní učitelko, chcete vidět moji mamku?...ona totiž vypadá fakt divně!"

 

☺ Holčička, která právě nastoupila do anglické třídy se u svačinky diví: "... a my dneska nemáme MILK?"

 

☺ Paní učitelka upozorňuje holčičku: "Drž tu tužku správně."- A holčička odpoví: "... ale doma nemusím, já to u mě doma můžu držet jak chci." A ostatní děti se přidávají: "... já taky, já taky, ..."

 

☺ Chlapci si staví z kostek. Jeden postaví obrovskou policejní stanici. Druhý už nemá stavební materiál a otráveně prohlásí: "To je můj domek. Já nemám žádný kostky, tak jsem si postavil minichatku."

 

☺"Dneska se jdeme podívat na draka na Starou radnici." oznamuje p. uč. dětem. - A chlapeček se dotazuje: "A bude ten drak živej nebo mrtvej?"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Mateřídouška obdržela účelovou neinvestiční dotaci z rozpočtu města Brna ve výši 156.800,-Kč jako minimalizaci dopadů epidemie COVID-19.
 

Naše školka spolupracuje s Mensou
 
Home | Aktuality | Akce školky | Fotogalerie | Kontakty
 
 
© 2020 MATEŘÍDOUŠKA - soukromá mateřská škola s.r.o. | Created by FABRICA.cz