Mateřidouška - soukromá česká a anglická školka pro děti 2,5 - 7 let

Časopis

TIŠTĚNÝ VÝTISK ČASOPISU JE  VYZDOBEN KRESBAMI DĚTÍ, KTERÉ NEJSOU SOUČÁSTÍ ELEKTRONICKÉ VERZE. 

 

 

Ročník 19                                                                      Číslo 1

STROMY

Listí padá, listí padá,

na podzim to poznáte.

Až to listí všechno sletí,

budou větve nahaté.

 

Jehličí se větve drží,

celý rok je huňaté.

Když celý den svítí slunce,

když jsou cesty zaváté.

 

Vážení rodiče, milé děti!

      Vítáme Vás na stránkách „Občasníku“ naší mateřské školy. Doufáme, že si najdete společnou chvilku a přečtete si, co jsme společně prožili a na co se můžeme těšit. 

Přejeme Vám pěkné podzimní počteníčko!

Co jsme prožili

  

    Hned na začátku školního roku se starší děti vydaly do divadla Polárka na představení “Jak děti zachránily motýly”, během kterého se přenesly až do daleké Afriky. Jejich průvodci se staly děti, které pomohly nejen motýlům, ale také obrovi v jeho neštěstí. Připomněly nám, jak je důležité mít kamarády a hezky se k nim chovat. Pohádka byla nejen plná fantazií, ale také hudby, kouzel a čar, které se odehrávají daleko za hranicemi našeho kontinentu. Nakonec si každý vyrobil i svého motýlka z krepového papíru. Mladší děti si užily pohádku “O veliké řepě”, která pro ně byla připravená ve školce. 

   V letošním školním roce přivítali nejvíce nových dětí Broučci, takže měsíc září byl ve znamení trénování pravidel a zvykání si na školku. A nejen to. Učili se i pracovat s různými nástroji- nůžkami, štětci, ... Během tvoření se také seznámili  s mnohými výtvarnými technikami a materiály. Společně vytvářeli krásné obrázky, které zdobily chodbu u jejich třídy, Starší, ale i někteří mladší Broučci, se vypravili do Otevřené zahrady, kde měli možnost vidět výstavu dýní, která tu zůstala jako památka na “Dýňobraní”. Mezi záhony poznávali plody podzimní úrody, pozorovali domácí zvířata- ovečky, slepice i králíčky. Na základě tohoto prožitku si pak všichni společně zdramatizovali pohádku “O veliké řepě”. V parku pod Špilberkem pozorovali přírodu, hledali listnaté a jehličnaté stromy, které si pak vytvořili ve třídě a zkoušeli je vnímat různými smysly- třeba hmatem. Zjistili tak, že jehličí píchá a listí zase hřeje. Přinesli si spoustu kaštanů a také podzimního listí, které využili během tvoření. Na listy se pokoušeli vyjadřovat různé emoce, a tak vznikaly jak usměvavé tak zamračené lístečky. Z domova si přinesli jablíčka a upořádali vlastní “výstavu různých druhů jablek”, během které porovnávali jejich velikost, barvu, chuť,... Na zahradě hrabali listí a sbírali jablíčka, ze kterých si potom ve třídě nasušili křížaly a společně si na nich pochutnávali.

      Sluníčka se vydala na vycházky nejen na Kraví horu, Špilberk nebo do Lužánek, ale také na Panskou Líchu do Soběšic. Tam navštívila stáje, kde mohla pozorovat a také krmit koníky. Nasbírala si i spoustu přírodnin (např. šípky, větvičky, ... ) a využila je při výrobě podzimního věnce, který krásně zdobí vchod do školky. Téma “šípky” děti tak chytlo, že malovaly i šípkové větvičky, hrály pohybovou “Na vitamíny” nebo se dozvěděly “Jak Křemílek a Vochmůrka vařili šípkový čaj”. Sluníčka si také velmi užila tematickou část “Přivoním a ochutnám”, během které poznávala ovoce a zeleninu všemi smysly nebo pekla jablečný štrúdl. V podzimním čase, který je plný barev, tvořila s využitím bláta a trávy. Vznikla krásná malba- koláž s traktorem. Během tohoto tvoření pracovaly děti ve skupinách, a tak bylo nutné, aby se domlouvaly, kdo co udělá a také si “cvičily” svoji trpělovost. Na výstavě “Svět hlavolamů” si děti vyzkoušely nejen logické hry, ale také hlavolamy, se kterými si hráli i jejich maminky a tatínkové- třeba “Ježka v kleci”. Některé hlavolamy daly pořádně  zabrat nejen dětem, ale i p. učitelkám. Sluníčka si také oblíbila přenášení dopoledních činností na zahradu, kde zdokonalují svoji fyzickou zdatnost, cvičí, běhají nebo hrají hry s padákem.

    Květinky v září přivítaly několik nových kamarádů, a tak je musely seznámit se školkou a jejími pravidly. A nejen to! Začaly se seznamovat i s úplně “cizím” jazykem- angličtinou. Všechno to však úspěšně zvládly, a tak se vydávaly prozkoumávat i okolí školky a učily se jaká pravidla platí na vycházce. Vydaly se na návštěvu “Otevřené zahrady”, kde měly možnost pozorovat nejen králíčky a ovečky, ale i bohatou podzimní úrodu- dýně, papriky, rajčata… nebo také mišpule, se kterými se většina dětí ještě nikdy nesetkala. Ve školce si pak povídaly o ovoci a zelenině a poznávaly je všemi smysly. Věnovaly se příběhu “The very hungry caterpillar”. Z krabice si vyrobily housenku, kterou pak “krmily”. Užívaly si také hry na Obilním trhu nebo procházky v parku pod Špilberkem, ze kterých si do školky přinesly plno přírodnin. Z nasbíraných kaštanů pak vyráběly zvířátka a listí použily pro tvoření obrázků postaviček skřítků.

    Motýlci se v rámci tematické části „Smell it and taste it“ vydali na nákup ovoce a zeleniny, aby měli také možnost „přivonět a ochutnat“☺. Ovoce a zeleninu potom vážili, porovnávali velikost, hmotnost a poznávali je všemi smysly- nejdřív čichem, potom hmatem a nakonec chutí. Z nakoupených surovin si udělali přímo „mňamózní“ ovocný salát a také mrkvovou pomazánku, kterou pak použili na výrobu “okurkových jednohubek”. Navštívili také vzdělávací dílnu “K počátkům chuti” na Zelném trhu nebo edukační program “Dědek řepu zasadil” v Otevřené zahradě. Tam se seznámili s různými druhy semínek a také obilí, které potom “mlátili” a mleli v ručním mlýnku na mouku, ze které si pak upekli ve venkovní kamenné peci vlastní chlebíky zdobené slunečnicovými semínky. Na výletě do parku u Anthroposu poznávali různé druhy stromů, sbírali kaštany i listí, které potom využili při tvoření skřítků Podzimníčků nebo ježků. Nasbíranými kaštany si také naplnili vaničku, ze které se stalo “masážní centrum”, kde se v kaštanech leželo, sedělo i “šlapalo”. Při návštěvě Wilsonova lesa si vyzkoušeli svoji fyzickou zdatnost při překonávání různých “lesních” překážek nebo ocenili krásný výhled na Brno. Starší Motýlci si také moc užili návštěvu “školáků” (dětí z Mateřídoušky, které už chodí do 1. a 2. třídy ZŠ), která proběhla na školní zahradě. Na výstavě “Svět hlavolamů” v Letohrádku Mitrovských si děti procvičily své “mozkové závity” a vyzkoušely si Rubikovu kostku nebo dostat ježka z klece ven. Společnými silami pak manipulovaly “obří” deskou a pokoušely se dostat spletitými uličkami “myšku” (kuličku) k sýru. To chtělo nejen pořádnou sílu, ale také trochu toho zamyšlení a vzájemné spolupráce. 

     Starší děti z Jiráskové i Jaselské se zúčastnily vzdělávacího programu  “Kdo bydlí v lese” v lesní škole Jezírko, kde se dozvěděly, jaká zvířata mohou v lese potkat. Na chvilku se ze všech stali třeba zajíci, veverky, lišky nebo netopýři. Poznávali zvířecí obydlí, zaposlouchali se do jejich hlasů nebo si vyzkoušeli práci ve skupinkách a plnili různé úkoly. Na chvíli se také ocitli v “nočním lese”. Venku si pak zahráli hru na veverky nebo se vydali prozkoumávat místní les. Poznávali stromy a našli i ty nemocné- napadené broukem kůrovcem, který v lese dělá pěknou neplechu. Pozorovali cestičky, které si vytváří pod kůrou stromů, kde objevili i jeho larvy. Během podzimních her na zahradě si také všechny děti užily sbírání oříšků nebo hrabání listí, s jehož úklidem zdatně pomáhaly …  a že to byly hromady! Všem malým pomocníkům děkujeme!

V říjnu probíhaly také ve všech třídách

               „PODZIMNÍ DÍLNIČKY“

     Všechno to odstartovali Broučci, kteří se pustili do tvoření ježků z papíru nebo soviček. Na jejich výrobu využili listí, které děti nasbíraly na zahradě a společně s rodiči je pak plnili do sáčků, které potom ještě dozdobili. 

Papírové tašky si dekorovali za pomoci bramborových tiskátek s motivy listů. P. učitelka upekla s dětmi jablečné záviny, na kterých si všichni společně pochutnali. Na závěr děti rodičům zazpívaly písničky, které se od září naučily. 

 Sluníčka se pustila do výroby soviček z papíru nebo na plátěné tašky, na kterou otiskovala listy a vytvořila tak originální “nákupní tašku”. Společně s rodiči se pak pustila do pečení jablečného štrúdlu, na kterém si všichni mooooc pochutnali.

  Květinky si ve spolupráci s rodiči vyrobily zápich do květináče- strašáka nebo pavoučí čelenku, kterou mohly využít při oslavách Halloweenu. Ze zavařovacích sklenic, které naplnily listím nasbíraným na zahradě si udělaly krásnou sovičku.

 Motýlci se pustili  do práce s hlínou, a tak z keramiky vznikali krásní ježci, dýně, listy nebo hrníčky, některé dokonce i s pokličkou- asi na dušičky☺. Vyrobili si také hady z kaštanů a korálků nebo sovičky z papíru a přírodnin. Aby netrpěli hlady, připravili si semínkové krekry nebo zeleninu s bylinkovým dipem.

Na konci měsíce října se pak v anglických třídách konala oslava Halloweenu. Jak z Kytiček, tak i z Motýlků se pro tento den stali čarodějové a čarodějnice, kostlivci, dýňáčci, netopýří princezny, upíři, apod.  Ve svých třídách měli Halloweenskou party, kde tancovali, hráli různé hry a povídali si o tradicích Halloweenu nebo si zdobili dýně. Kytičky si vyřezaly Jack O´Lanterns, Motýlci si udělali  pana “Dýňáka”. Připravena byla i Halloweenská hostina. Některé “vybrané speciality” však ochutnali jen ti největší odvážlivci☺. Obě dvě třídy se, jako již každoročně, vydaly na „trick- or- treating“ do třídy Broučků i Sluníček, kde si děti vykoledovaly místo sladkostí “zdravé mlsání”- sušené ovoce. Společně si pak všichni zazpívali, zatancovali a moc si Halloween.

V listopadu navštívily starší děti divadlo Radost, kde měly možnost vidět představení “O zlaté rybce”, se kterým do Brna přijelo Divadlo Drak až z Hradce Králové. Představení “vyprávělo” příběh o zlaté rybce, která dokázala plnit přání výměnou za svoji svobodu, o hodném, chudém rybáři a jeho zlé ženě. Děti velmi zaujala scéna, na které byla obrovská polokoule naplněná vodou a nad ní zrcadlo představující vodní hladinu, které se okamžikem dokazálo změnit jak v rozbouřené, tak klidné nebo dokonce zamrzlé moře. Celým představením provázel racek, který měl u dětí velký úspěch. 

Mladší děti si ve školce užily představení “Jak včelička zachránila králíčka”, které pro ně připravily p. uč a probíhalo i ve spolupráci s dětmi. Hlavní roli králíčka si zahrála Anička z Broučků.

      PŘEDŠKOLNÍ  PŘÍPRAVA

Ve všech třídách cíleně pracujeme s předškoláky, abychom jim co nejvíce usnadnili jejich budoucí nástup do základní školy.

Každý týden pro ně p. učitelky připravují 5 úkolů, pracovních listů, které rozvíjejí a procvičují jejich schopnosti a dovednosti.

Záleží jen na dětech, kdy a v jakém pořadí si jednotlivé úkoly splní. Podmínkou však je, že jsou všechny úkoly vypracovány do konce daného týdne.  Rozvíjíme tak jejich samostatnost, vytrvalost, smysl pro odpovědnost, plánování, …

Od začátku listopadu navíc každý týden, během dopoledne, probíhá "systematická předškolní příprava", která je určena dětem s povinným předškolním vzděláváním. Tato příprava vychází z  principů a postupů „Edukativně stimulačních skupin“,

které pro děti předškolního věku vytvořily speciální pedagožky Mgr. Jiřina Bednářová a PhDr. Vlasta Šmardová. Jednotlivé lekce jsou složeny tak, aby zahrnovaly všechny oblasti rozvoje dítěte:

- motorika, grafomotorika

- zrakové vnímání a paměť

- sluchové vnímání a paměť

- řeč, myšlení

- prostorová, pravolevá orientace,   

  orientace v čase

- základní předmatematické představy

- předčtenářská gramotnost

Výuka je obohacena o práci s interaktivní tabulí, která děti velmi baví a pozitivně je motivuje. Naším společným cílem je co nejlépe připravit děti na vstup do ZŠ a do

„velkého světa“ ☺.

     No a i když jsme toho měli opravdu hodně, samozřejmě jsme nemohli zapomenout na naši Lipěnku. Všichni jsme se sešli na Obilním trhu a uložili jsme ji k „zimnímu spánku“. Také jsme si  pro ni připravili básničky, písničky a nezapomněli jsme ani na dárečky. Broučci jí přinesli podzimní lucerničky, Sluníčka koně sv. Martina, Květinky mráček s kapičkami přáníček a Motýlci sovu, která bude Lipěnku hlídat po setmění. Zajíčci ji ozdobili krásným drakem z listí a Papoušci jí věnovali Gruffala, který ji bude ochraňovat před zlými duchy. S krásně ozdobenou Lipěnkou jsme se před zimou rozloučili pohlazením a také ”její” písničkou: 

                       „ Na stejné Zemi co my,

                          žijí tu s námi stromy,

                          mlčí a hledí si svého,

                          listíčka zeleného…”

            Na co se těšíme

 

     No přece…na VÁNOCE,

ale ještě než k nám přijde Ježíšek, čeká nás spousta zajímavých akcí.

 

     Ve středu 27.11. navštíví „předškoláci“ Soukromou ZŠ Janouškova, kde si vyzkouší jak se sedí ve školních lavicích. Také je pro ně připraven program plný písniček s názvem                         

                                                              “Letem světem”.

     Ve čtvrtek 5.12. nás ve školce čeká Čertovsko- andělský den.

Děti, které se chtějí stát čertíky nebo andílky si rodiče v šatně převléknou do „čertovského“ nebo „andělského“ - stačí vhodně zvolená barva oblečení, růžky, křídla, apod. Všichni se pak společně budeme těšit na MIKULÁŠSKOU NADÍLKU, ale také, jako již každoročně, na pohádku v podání „divadelního spolku“ našich paní učitelek.

     Abychom předvedli svým maminkám a tatínkům co jsme se už všechno naučili a užili si trošku předvánoční pohody, pozveme je na besídky.

Sluníčka ve středu 4.12.

Broučci v pondělí 9.12.

Motýlci v úterý 10.12.

Květinky ve středu 11.12

Všechny besídky začínají v 16 hod. Tak přijde prosím včas ☺.

 

     Ve třídě si společně nazdobíme stromeček a budeme se těšit na 

                        VÁNOČNÍ NADÍLKU, která proběhne v pondělí 16.12. 

Už teď přemýšlíme, copak asi najdeme pod vánočním stromečkem. 

No a když rozbalíme všechny dárečky ve školce, užijeme si 

            ”Vánoční prázdniny”, které budou  v době od 23.12. do 1.1. 2020.

Znovu se s některými uvidíme ve čtvrtek 2.1.2020.

S těmi, co si budou užívat “školní prázdniny” až v pondělí 6.1.2020.

Na dny 2.1. a 3.1. budeme z provozních důvodů zjišťovat zájem rodičů o docházku dětí.

 

 Přejeme Vám krásné a pohodové Vánoce,

hodně štěstí a zdraví v novém roce!

 

Kolektiv Mateřídoušky

 

Čemu jsme se zasmáli

Paní učitelka se ptá dětí, zda znají svůj datum nebo měsíc narození. Zeptá se holčičky: “Víš, kdy ses narodila?” A holčička odpoví: “Já jsem se narodila až po válce. Ony byly dvě války… a pak jsem se narodila … a nechtěla jsem vůbec z bříška!”

Holčička říká během odpočívání paní učitelce: “Paní učitelko, já myslím, že mám alergii z toho prášku na praní, z toho na tu peřinku…. protože potom hrozně mrkám!” 

Děti malují zážitky z divadelního představení a holčička hlásí p. uč.: “Já dělám bílého černouška!”

Holčička se ptá p. uč.: “Paní učitelko, nezlobíte se na mě, že ještě neumím zavazovat tkaničky?”- “To víš, že ne.”- odpoví p. uč. A holčička hned reaguje: “No můj taťka machroval, že to uměl už ve čtyřech roků, ale já mu na to neskočím!”

Holčička se svěří p. uč.: “Já mám ráda mýho taťku … ten vypadá hezky!”

Chlapeček ukazuje p. uč. nové tričko Lego Ninjago, které se umí “měnit”- buď je Ninja červený nebo zelený. Chlapeček dá červeného a popisuje: “Takhle je to na hasiče”... přemění na zeleného…”..a takhle je to FlixBus.”

P. uč. oznamuje dětem: “Děti, uklízíme … a kdo to tam tak křičí?” ptá se. - A holčička hlásí p. uč.: “Mně už z toho prasknou PUPÍNKY!”

Chlapeček sedí u svačiny a ptá se  holčiček: “Proč se na mě tak díváte?” - “Protože máš krásné vlasy!” řekne jedna. Druhá souhlasí: “Jo, máš fakt krásné vlasy!”- A chlapeček na to reaguje: “A nevadí vám, že jsem si je 3 dny nemyl?” 
 

 
 

Naše školka spolupracuje s Mensou
 
Home | Aktuality | Akce školky | Fotogalerie | Kontakty
 
 
© 2020 MATEŘÍDOUŠKA - soukromá mateřská škola s.r.o. | Created by FABRICA.cz